Historie kina

Město Chotěboř o budovu kina na celonárodní úrovni usilovalo od roku 1953. Než bylo kino otevřeno, promítalo se třikrát týdně v místní sokolovně. Do roku 1956 probíhaly výpočty, výměry, vypisovaly se architektonické návrhy a tvořily technické zprávy. V následujícím roce započaly terénní úpravy a byl zbourán původní objekt ležící na vybraných pozemcích. Novostavba kina Družba se budovala do roku 1959. Bylo vystavěno širokoúhlé moderní kino pro 350 diváků, které stálo tehdy 2 a čtvrt milionu československých korun.

Kino bylo svého času nejmodernější v oblasti a bylo zde naplánováno 500 představení ročně. Skladba filmového programu od roku 1980 (zjištěno z kroniky města Chotěboř, ale pravděpodobně i před ním) byla určena celostátním plánem. V sobotu odpoledne běžely (kromě července a srpna) dětské filmy. Ve středu a v neděli odpoledne filmy pro mládež. Již tehdy se v kině pořádaly tématické filmové festivaly, zejména dětské. Kino se využívalo i k pořádání slavnostních večerů či koncertů. S příchodem televizí do domácností se návštěvnost kina snížila a snížil se i počet představení za týden.

K 1. lednu 1982 přestalo být kino Družba řízené Městským národním výborem v Chotěboři a bylo převedeno do okresní správy kin jako nového kulturního zařízení řízeného Okresním národním výborem v Havlíčkově Brodě.

V roce 2005 přechází kino pod správu příspěvkové organizace Městské muzeum, vlastníkem kina je město Chotěboř. Dne 1. 1. 2009 se organizace přejmenovává na CEKUS Chotěboř.

V roce 2012 byla zrekonstruována střešní krytina budovy kina, v následujícím roce upraven interiér kinosálu. Stávající koženkové sedačky nahradila nová kinokřesla, byly zkonstruovány osvětlené stupínky, položen koberec a nově vymalováno. Kapacita kinosálu se snížila na 184 + 8 imobilních míst.

V kině se odehrává 4 až 5 filmových představení týdně a navíc i občasná divadelní představení pro veřejnost či pro školy, cestopisy doprovázené videoprojekcí, koncerty moderní i klasické hudby a nově i přímé přenosy operních inscenací z Metropolitní Opery v New Yorku a některé inscenace londýnských divadel. Každoročně je kino součástí největšího festivalu fantastiky a her v ČR - Festivalu Fantazie, při kterém se v kině pro fanoušky všech odvětví sci-fi, fantasy a hororu odehraje okolo padesáti filmů.

Čerpáno:
Absolventská práce Ondřeje Širokého - Modernizace kina Chotěboř na standard DCI
Pamětní kniha Města Chotěboře III. díl

 
Město Chotěboř Chotěbořské zpravodajství Vysočina News KD Junior Chotěboř Informační centrum Chotěboř